Taste and Trace: Bovin Winery Behind-the-Scenes Wine Adventure

0 (0 Reviews)
str, Industriska, Negotino 1440, North Macedonia
From: €35.00
0
(0 review)
Check
Duration

Tour Type

Daily Tour

Group Size

100 people

Languages

English, Macedonian, Serbian

About this tour

ПОНУДА
Вкус и трага: Бовин винска авантура зад сцената

Искусете ја елеганцијата на премиум винска дневна групна тура (приватна или деловна), за да го откриете најдоброто од македонските вина во реномираната Бовин винарија во Неготинскиот регион и да уживате во автентични вкусови.

Винаријата Бовин е првата приватно изградена винарија во Македонија со докажан врвен квалитет на своите вина. На Агро-Експо саемот во Скопје 1999 и
2000 виното „Venus“ ја освои титулата шампион во категоријата црвени вина, а сите други вина беа наградени со златни медали. Бовин продолжи да биде 7 години шампион за црвени вина и тоа на „Агро-Експо саемот 2001, 2002 и 2003“ во Скопје со виното „Dissan“, и 2004, 2005 година со виното „Daron
Superior“. Ова се најпрестижните награди на саемот и уште еден доказ за квалитетот на Бовин вината. Бовин исто така учествуваше од 1999 до 2003
година на белградскиот саем „World of Wine“ освојувајќи златни медали, со што стана севкупен победник на Саемот. Винаријата го постигна својот најголем успех на саемот „Храна и вино“ 2000 година во Копенхаген, Данска, каде виното „Pinot Noir“ беше прогласено за апсолутен победник – Гран при во конкуренција на повеќе од 650 видови вина од Франција, Шпанија, Италија, Чиле, Аргентина, Калифорнија, Јужна Африка и други.

Затоа Бовин е наш избор кој сакаме да го направиме и Ваш. Ве носиме во незаборавна винска авантура каде соништата се флашираат и се преливаат во чаши. Откријте ја уметноста на производството на вино. Придружете ни се на тура за дегустација на вино и доживејте го фасцинантниот свет на производството на
вино. Од лозата до шишето, во винарија Бовин постои страст за изработка на исклучителни вина.

Кулинарски задоволства: Виното и храната одат рака под рака, а во винаријата Бовин совршено ги спаруваат. Уживајте во вкусниот нанос од гурмански залаци и мали чинии дизајнирани совршено да ги надополнат нивните вина. Премиум менија нудат две вкусни опции:

Мени 1 – 35€/лице со вклучено ДДВ: Уживајте во прекрасна комбинација од ладна даска, форнаринки, салата и 4 извонредни вина. Ладната даска содржи
сувомеснати производи и разновидни сирења, вклучувајќи домашни и странски селекции со врвен квалитет (Parmesan, Mozzarella, Grana Padano, Blue cheese, Prosciutto, Mortadella etc.).

Мени 2 – 50 €/лице со вклучено ДДВ: доживејте ја врвната гастрономска авантура со ладна даска, мезе, салати, главно јадење, десерт и 5 внимателно
избрани вина.

Напомена: Менијата се по избор на Бовин во зависност од сезоната и свежината на состојките. За специјален главен оброк потребна е најава претходно минимум 2 дена. За вегетаријанци исто така постои можност со претходна најава.

Sip and Savor: Што е винска турнеја без шанса да уживате во извонредни берби? Во Винаријата Бовин ќе ве почестат со квалитетен избор на вина. Од кадифено црвени до остри бели, ова искуство со дегустација ветува симфонија на вкусови.

Во мени 1 се нуди стандард програма-Sauvignon Blanc, Muscat Temjanika, Ana Marija Rosé и Alexandria Couvee.

Во мени 2 се нудат поскапи вина – Sauvignon Blanc, Euphoria Cuvee, Ana Marija Rosé, Dissan Barrique , Imperator Vranec 2019 и ракија sv.Trifun Premium.

Персонализирано искуство: Тимот на сомелиери стручно ќе ве води низ дегустацијата, споделувајќи знаење и приказни зад секое вино. Поставувајте
прашања, учете и заминете со подлабоко ценење за светот на виното.

Посета на погон: Ќе имате прилика да посведочите за производство на вино, каде што магијата на виното оживува.

Сценски погледи: Лежерни обиколки низ редовите на винова лоза, чист воздух и живописни пејзажи. Оваа посета се практикува сезонски кога навистина винските пејсажи ја доловуваат својата убавината. Живите бои на есента или спокојна убавина на зимата ги оставаме на желба на посетителите.

Превоз: Организираме висококвалитетен превоз од било кој регион до винарија Бовин и назад.

Политика за резервација: За да ви овозможиме најдобро можно искуство, љубезно бараме групните посети да се најават најмалку 2 дена однапред.

***Флексибилност: Вашата посета на винарската визба Бовин е за вас, а ние сме тука да ги задоволиме вашите преференции. Со одредена разумна доплата, обезбедуваме:

Дополнително вино по Ваша желба или предлог на Бовин. Достапни се и премиум вината чиј сооднос е едно премиум вино на 10 посетители. Потребно е однапред да се најави за да се стави во соодветен декантер и да се послужи на соодветна температура.

Музика во живо од локални бендови: Уживајте во хармоничните мелодии на локалните музичари додека ги пиете вашите омилени вина Бовин. Цената
отприлика за локален бенд е 10.000 денари.

Подготвени сте да ја отворите магијата на винаријата Бовин? Резервирајте ја вашата тура за дегустација на вино сега и создадете збогатено искуство кое ќе
остане запаметено.

За информации, прашања и резервации јавете се слободно во секое време на бројот + 38970383767. Ве очекувме!

Highlights

 • Премиум дегустација на винa;
 • Кулинарски задоволства;
 • Производствен процес;
 • Персонализирано искуство;
 • Сценски погледи.

Included/Excluded

 • Кулинарски задоволства;
 • Sip and Savor;
 • Персонализирано искуство;
 • Посета на погон;
 • Посета на лозјата.
 • Дополнително вино по Ваша желба или предлог на Бовин;
 • Достапни се и премиум вината чиј сооднос е едно премиум вино на 10 посетители. Потребно е однапред да се најави, односно може и на самото пристигнување за да се стави во соодветен декантер и да се послужи на соодветна температура;
 • Музика во живо од локални бендови. Може да се обезбеди со претходна навремена најава.

Durations

3 – 5 hours
5 – 7 hours

Language

English
Macedonian
Serbian

Tour's Location

str, Industriska, Negotino 1440, North Macedonia
From: €35.00

Owner

Jasmina

Member Since 2023

Explore other options